http://inditektemateka.tumblr.com/post/64210153174/nagy-szilvia-megnyit%C3%B3-besz%C3%A9de-20131014
Nagy Szilvia megnyitó beszéde 2013,10,14,

A kiállítás témafelvetésében a természet és kultúra szembenálló összekapcsolódása, mint a nyugati gondolkodás egyik legfontosabb kérdésköre jelenik meg.

Ehhez a gondolatmenethez szertnék csatlakozni a városi túlélés tematikája kapcsán.

A városi túlélés irodalma és gyakorlata két tengely mentén helyezhető el:

a város, mint a túlélést segítő háló,

és a város, mint az önfenntartásban korlátozott, és ezért krízishelyzetben kiszolgáltatott közeg koordinátarendszerében.

Míg a város ideális kereteket biztosít a túlélésre “békeidőben” – vagyis amikor a meglévő társadalmi rend változatlan –, természeti katasztrófák vagy társadami megmozdulások idején pont a városi szerveződés, a centralizált elosztási struktúrák jelenthetik a fő veszélyforrást.

A kiállításhoz bevezetőként erre a 2 két lehetőségre szeretnék egy-egy rövid túlélési útmutatót hozni:

1. Túlélés a városban

A városi túlélés az alapvető igények kielégítésén alapszik:

• élelem beszerzésén

• hajlékon

• megfelelő öltözet beszerzésén és

• higiénia betartásán

A városi infrastruktúrákra épülő alternatív megoldások ötleteket adnak ingyenes élelemhez való jutásra (freegan ételek, ételosztások, kuponok formájában), de például a különböző alternatív és zöld mozgalmak is kiadnak útmutatókat szervezett szálláslehetőségek kapcsán.

Alapvetően a mozgalom belülről szerveződő módon igyekszik függetlenedni a politikai-gazdasági rendszerektől, miközben a városi infrastruktúrát veszik a túlélés alapjául.

2. Túlélés természeti katasztófa vagy háborúesetén

Az elmúlt hetekben az Egyesült Államok kül- és belpolitikai krízisei kapcsán számos túlésési útmutató jelent meg az interneten egy esetleges háború vagy gazdasági összeomlás eshetőségével számolva.

A “survivalism”, vagyis az alapos felkészülés egy krízishelyzetre, illetve az általános készenlét nem új keletű jelenség. Az állandó felkészültség igénye azon alapszik, hogy a városok nem önellátóak, ezért különösen nehéz boldogulni krízis esetén. Ez a szemléletmód az 1960-es évektől kezdve nagy hullámokban tér vissza, hol a hidegháború, hol természeti katasztrófák kapcsán.

A városi infrastruktúrát alapul vevő mozgalommal ellentétben a survivilism egy állandó készenléti állapotot testesít meg, ahol a prepperek (felkészültek, készenlétben állók) köre élesen elkülönül a zombikétól (akiknek a prepperek felkészültsége biztosíthatja a túlélését).

Egy városi túlélőszett tartalma egy prepper javaslata alapján a következő:

1. Vásárolj a boltban 10 kg fehér vagy barna rizst és 10 kg (vetemény)babot!

2. Ha már ott vagy, vegyél további 3 kg babot további fajtákból, 3 kg cukrot, 3 kg jódozott sót, 5 l (olíva)olajat, 5 kg zabdarát, 5 kg lisztet és kukoricadarát!

3. Továbbhaladva a sorokon, vegyél 20 doboz különböző konzervet alapvető hal- és húskészítményekből, pl. tonhal, löncshús, lazac stb. Fontos, hogy olyan élelmiszereket válogass össze, amiket hétköznap is szoktál enni, ne BAK (beüt a krach) esetén kelljen hozzászoknod új ízekhez, illatokhoz - akkor lesz éppen elég bajod enélkül is!

4. Ugyanitt vegyél további 20 dobozzal gyümölcsből (pl. barack, alma, körte) és 20 dobozzal zöldségből (pl. kukorica, borsó) is! Hasonlóan az előzőhöz, itt is fontos, hogy ne sokkold magad egzotikus, új ízekkel, hanem a megszokottakat válaszd!

5. Mogyorókrém. Rengeteg kalóriát tartalmaz és finom is, vegyél néhány üveggel belőle!

6. Italokból érdemes valamilyen vitaminos (vagy izotóniás) készítményt választani. Nézz körül a választékot illetően és vásárolj belőle olyan 50 dobozzal! Ez fedezni fogja a vitaminszükségleted a következő napokban.

7. Ha már ásványi anyagok: vásárolj be vitaminokból és ásványi anyagokból! Ezeket érdemes tablettás formában beszerezni a könnyű tárolhatóság miatt.

8. A következő fontos dolog a víztároló: vegyél néhány (4-5) darab 5 literes víztároló flakont! Mihelyst hazaérsz, rögtön töltsd fel csapvízzel őket! Tárold hűvös, fénytől védett helyen a palackokat.

9. Országonként változó a fegyverek szabályozásának kérdése. Magyarországon relatíve egyszerűen beszerezhetőek pl. a gázpisztolyok, riasztófegyverek, amik elégségesnek minősülhetnek egy kezdőszetbben, mint elsődleges védelmi eszközök. Ha pedig már van fegyvered (és megfelelő engedélyed hozzá), akkor vásárolj hozzá elegendő lőszert, tisztítókészletet.

10. Az alapkészlet további fontos tartozékai: elemlámpa extra elemekkel és izzóval, néhány doboz gyufa (a nagyobb, gázgyújtó gyufa jobb), öngyújtó, erős kés (esetleg multifunkciós)

Mindent jelölj meg dátummal, használd el őket folyamatosan és “vetésforgóban” cseréld újakra. Az ételek megromolhatnak, az elemek lemerülhetnek, minden felett eljár az idő, így ezt érdemes időnként ellenőrizni.

És a legbiztosabb megoldás elhagyni a várost!

Nagy Szilvia megnyitó beszéde 2013,10,14